Κυκλοφορεί το πρώτο βιβλίο του sifu Θ. Λαμπάδα, «Luohan Kung- η τέχνη της υγείας»

Το πρώτο του βιβλίο εξέδωσε ο sifu Λαμπάδας Θεόδωρος, με τίτλο «Luohan Kung– η τέχνη της υγείας» και έχει ως θέμα το Λόχαν  Τσικόνγκ.
Luohan Kung: (qigong) Ένα ολοκληρωμένο σύστημα άσκησης και διατήρησης της υγείας.

Μία παράδοση που οι ρίζες της φτάνουν βαθιά πίσω στο χρόνο. Ένα αρμονικό σύνολο άσκησης, αναπνοής και συγκέντρωσης, που έχει την ικανότητα να θεμελιώνει μια ισορροπημένη ζωή, αναπτύσσοντας παράλληλα σώμα, νου και πνεύμα.
Μία ανιχνεύσιμη ιστορία, μέσα από γενιές σπουδαίων Δασκάλων που αφοσιώθηκαν στη διάσωση και μετάδοση αυτής της υψηλής τέχνης.
Φτάνοντας στο σήμερα, έχουμε την τύχη να γνωρίζουμε και να διδασκόμαστε αυτό το σύστημα, μέσα από το προσωπικό έργο του Sifu Θεόδωρου Λαμπάδα, που το εισήγαγε, το καθιέρωσε και συνεχίζει να το διαδίδει στην Ελλάδα.
Το παρόν βιβλίο είναι το πρώτο που γράφεται στα ελληνικά για το Luohan Kung με τη μορφή πρακτικού οδηγού, περιλαμβάνοντας μία συνοπτική περιγραφή των αρχών και τεχνικών του, και ειδικότερα του πρώτου φορμ που ονομάζεται Sub Bak Luohan Sau («Τα Χέρια των 18 Μοναχών»). Mε πλούσιο φωτογραφικό υλικό, αποτελεί μία πρώτη γνωριμία με το σύστημα, αλλά και ένα βιβλίο αναφοράς για όσους ασκούνται ή θελήσουν να ασκηθούν μελλοντικά.
Μα πάνω απ’ όλα, το Luohan Kung είναι βίωμα… Ένα βίωμα που αναδεικνύει το μεγαλείο του ανθρώπου, της φύσης, της ίδιας της ζωής…

Η επίσημη παρουσίαση του έγινε το Σαββατοκύριακο 5 και 6 Μαΐου στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Γουσού-Κουνγφού στην Αθήνα.
Ευχόμαστε να είναι καλοτάξιδο!!!

19ο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Γουσού Κουνγκ φου Α΄Κατ.

Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε το 19ο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Γουσού Κουνγκ φου Α΄Κατ. το Σαββατοκύριακο 5 και 6 Μαΐου στο κλειστό ολυμπιακών εγκαταστάσεων Πάλης στα άνω Λιόσια. Η σχολή Ναυπλίου έλαβε μέρος  με 17 αθλητές σε 28 κατηγορίες και απέσπασε 20 διακρίσεις.

6 χρυσά, 10 ασημένια και 4 χάλκινα μετάλλια

Οι αθλητές που συμμετείχαν:

  1. ΚΩΣΤΑΣ ΔΕΔΕΜΠΙΛΗΣ
  2. ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΟΥ
  3. ΔΗΜΗΤΡΑ ΚΩΣΤΗ
  4. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΛΑΜΠΑΔΑΣ
  5. ΜΙΧΑΛΗΣ ΛΙΟΝΤΟΣ
  6. ΙΩΑΝΝΑ ΛΙΟΝΤΟΥ
  7. ΓΙΑΝΝΗΣ ΜΑΚΡΗΣ
  8. ΘΑΝΟΣ ΜΑΚΡΗΣ
  9. ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΜΑΚΡΗΣ
  10. ΑΓΓΕΛΙΚΗ ΜΠΡΟΥΣΑΛΗ
  11. ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΜΠΡΟΥΣΑΛΗΣ
  12. ΘΟΔΩΡΗΣ ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΙΟΥ
  13. ΙΩΑΝΝΗΣ ΠΑΠΑΜΙΧΑΗΛ
  14. ΗΛΙΑΝΑ ΠΑΠΑΣΤΑΘΟΠΟΥΛΟΥ
  15. ΑΡΓΥΡΗΣ ΣΚΑΝΔΑΛΗΣ
  16. ΣΤΕΛΛΑ ΤΑΡΑΒΙΡΑ
  17. ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΤΟΥΡΟΥΤΣΙΚΑΣ

Οι κριτές Πανόπουλος Ευάγγελος, Λαμπάδα Μαρία, Λαμπάδα Δήμητρα και Κοκκινάκη Άννα στελέχωσαν το πρωτάθλημα

Επίσης ο  Δάσκαλος Λαμπάδας Θεόδωρος ως αντιπρόεδρος της τεχνικής επιτροπής της ομοσπονδίες μαζί με τα υπόλοιπα μέλη της τεχν. Επιτροπής είχε την ευθύνη της οργάνωσης και διεξαγωγής

2nd wai hong Τournament

Με εννέα αθλητές συμμετείχε η σχολή Ναυπλίου στο 2nd wai hong Τournament που πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 28 Απριλίου στο κλειστό γυμναστήριο του ολυμπιακού χωριού, προς τιμή του Grand Master wai hong.

 

 

Εννέα αθλητές και αθλήτριες συμμετείχαν σε 21 κατηγορίες αποσπώντας 21 διακρίσεις

11 χρυσά μετάλλια

6 αργυρά

5 χάλκινα

Οι αθλητές είναι

  1. Λιόντος Μιχάλης
  2. Λιόντου Ιωάννα
  3. Παπαθανασίου Θοδωρής
  4. Τουρούτσικας Παναγιώτης
  5. Μακρής Παναγιώτης
  6. Μακρής Θάνος
  7. Παπαμιχαήλ Ιωάννης
  8. Μπρούσαλη Αγγελική
  9. Μπρούσαλης Παναγιώτης

Επίσης τρεις διαιτητές η Αννα κοκκινακη, Μαρία Λαμπάδα και η Δήμητρα Λαμπάδα στελέχωσαν το πρωτάθλημα

Συγχαρητήρια για την μεγάλη επιτυχία.

Tο Choy Lee Fut στο 10th Eagle Claw World Cup

Οι σχολές Choy Lee Fut Ναυπλίου και Άργους συμμετείχαν  για άλλη μία φορά σε μία διεθνής διοργάνωση που πραγματοποιήθηκε στη χώρα μας.

Στο  “10th Eagle Claw Kung fu World Cup” που πραγματοποιήθηκε το σαββατοκύριακο  21και 22 Απριλίου στο κλειστό γυμναστήριων Αχαρνών.  Στο πρωτάθλημα συμμετείχαν αποστολές από δεκαπέντε χώρες αλλά και από πολλά σωματεία της χώρας μας.

Από τις σχολές μας, 15 αθλητές έλαβαν μέρος σε σαράντα κατηγορίες και κατάφεραν να αποσπάσουν σημαντικές διακρίσεις και εμπειρίες. Η  έναρξη του πρωταθλήματος έγινε το Σάββατο το μεσημέρι μπροστά σε όλους του master και απονεμήθηκαν τιμητικές πλακέτες.

Ο sifu Λαμπάδας Θεόδωρος  τιμήθηκε από την διοργανωτική επιτροπή για την προσφορά του όλα αυτά τα χρόνια στο παραδοσιακό Κουνγκ φού.

Την αποστολή συνόδευσε  και η δασκάλα της σχολής Άργους,  Άννα Κοκκινάκη.
Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά μας για την συμμετοχή τους, στους γονείς που είναι δίπλα μας και στους διοργανωτές για αυτήν την αξιόλογη προσπάθεια

 

THE ART OF WUSHU 6

All-focus

Οι σχολές  Choy Lee Fut  (Ναυπλίου και Άργους) συμμετείχαν στο διασυλλογικούς αγώνες ¨THE ART OF WUSHU που πραγματοποιήθηκαν στο κλειστό γήπεδο βαρέων αθλημάτων στα Λιόσια  την Κυριακή 1 Απριλίου και διοργανώθηκαν από τον Αθλητικό Σύλλογο Άτραπό  και τον προπονητή του Κώστα Γεωργίου.

Οι αθλητές και οι διακρίσεις τους :

Μίχου Δέσποινα χρυσό μετάλλιο  ταολού

Νικολίτσας Χρήστος   χρυσό μετάλλιο  light sanda

Κριτσιδήμας Παναγιώτης   χρυσό μετάλλιο  light sanda

Κωνσταντινίδου Κατερίνα χρυσό μετάλλιο  light sanda

Παπαθανασίου Θεόδωρος ασημένιο μετάλλιο light sanda

Τσιούλος Μαρίνος χρυσό μετάλλιο light sanda

Μανασάκης Γιώργος ασημένιο μετάλλιο light sanda

Σπάθης Φίλιππος ασημένιο μετάλλιο light sanda

Θάνος Θεόδωρος χάλκινο μετάλλιο light sanda

Στην Διαιτησία συμμετείχε ο Πανόπουλος Βαγγέλης και η Ασημίνα Φλώρου

Την αποστολή συνόδευσε ο sifu Λαμπάδας   Θεόδωρος  και η sifu Κοκκινάκη Άννα.

 

Πρόγραμμα Για τις Ημέρες Του ΠΑΣΧΑ

Η σχολή για τις Ημέρες του Πάσχα θα λειτουργήσει τις παρακάτω ημέρες και ώρες  με κοινά μαθήματα για όλες τις ηλικίες.

Tο τμήμα των Νηπίων θα λειτουργήσει μαζί με τα σχολεία

Πρόγραμμα
1ο  Τμήμα 2ο  Τμήμα
Μεγάλη Δευτέρα

Μεγάλη Τρίτη

Τετάρτη Του Πάσχα

Πέμπτη  Του Πάσχα

Παρασκευή Του Πάσχα

Μαθητές Δημοτικού

6 : 30 – 7:30

Υπόλοιποι μαθητές

7:30-9:00

1ο Πανγκρήτιο πρωτάθλημα Wushu

Άλλη μία επιτυχημένη συμμετοχή για τις σχολές Choy Lee Fut και συγκριμένα για  τα σχολεία Ναυπλίου και Άργους στο  1ο Πανγκρήτιο πρωτάθλημα Wushu που πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 11 Μαρτίου στ κλειστό Γυμναστήριο Χανίων.

Από αγωνιστικής πλευράς συμμετείχαν  10 αθλητές  σε 26 κατηγορίες αποσπώντας αντίστοιχες διακρίσεις.

 

  1. Πανόπουλος Βαγγέλης  
  2. Λαμπάδας Κωνσταντίνος
  3. Παπασταθοπούλου Ηλιάνα
  4. Μακρής Παναγιώτης 
  5. Μακρής Θάνος
  6. Παπαμιχαήλ Ιωάννης 
  7. Μίχου Δέσποινα
  8. Μπεκιάρη Μαργιάννα  
  9. Αντωνάκου Αγγελική 
  10. Παπαγεωργοπούλου Μαρίνα 

Στην οργανωτική επιτροπή ήταν  ο κ. Λαμπάδας και η κ. Κοκκινάκη ως μέλη της τεχνικής επιτροπής της ομοσπονδίας και στο σώμα κριτών  η Μαρία Λαμπάδα.

Το πρωτάθλημα διοργανώθηκε από την Ελληνική ομοσπονδία Γουσού Κουνγκφού, υπό την αιγίδα της Περιφέρειας Κρήτης και με την υποστήριξη των σωματείων της Κρήτης.  Ήταν μία αξιόλογη προσπάθεια που σίγουρα χρήζει βελτιώσεις αλλά η αρχή έγινε  και τέθηκαν οι βάσεις για ένα πρωτάθλημα της ομοσπονδίας που θα πραγματοποιείται στην Κρήτη.

Εννοείται ότι η αποστολή μετά το πέρας των αγωνιστικών υποχρεώσεων δοκίμασε τις τοπικές  γεύσεις!!

 

19ο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Γου Σου Κουνγκ φου (Β-Γ κατ.)

Με μεγάλη επιτυχία τελείωσε το 19 Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Β’ και Γ’ κατηγορίας της Ελληνικής Ομοσπονδίας Γου Σου Κουνγκ φου, που πραγματοποιήθηκε στο κλειστό γήπεδο βαρέων αθλημάτων των Άνω Λιοσίων, το διήμερο 3 και 4 Μαρτίου, για τις σχολές Choy Lee Fut Ναυπλίου, Κρανιδίου, Άργους και Αθηνών.

Με δυναμική και αξιοπρεπή εμφάνιση, οι αθλητές έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό ακόμη και οι πρωτοεμφανιζόμενοι αθλητές σε μια τέτοια μεγάλη διοργάνωση, κατακτώντας υψηλές θέσεις και προκρίσεις για την Α’ κατηγορία.

Αναλυτικά οι θέσεις και οι συμμετοχές:

Η σχολή Ναυπλίου του sifuΛαμπάδα Θεόδωρου, συμμετείχε με 5 αθλητές (σε 10 κατηγορίες). Απέσπασε 2 χρυσά, 2 ασημένια 2 χάλκινα και ένα μεταλλιο συμμετοχής.

Μπρούσαλη Αγγελική 1η και 3η θέση
Μπρούσαλης Παναγιώτης 2η θέση
Τουρούτσικας Παναγιώτης  1η θέση-μετάλλιο συμμετοχής
Μακρης Θάνος 2η  και 3η θέση
Μακρής Παναγιώτης συμμετοχή

Η σχολή Κρανιδίου του κ.Δέδε Ιωάννη, συμμετείχε με 13 αθλητές (σε 30 κατηγορίες), 3 κριτές και με γραμματειακή υποστήριξη. Απέσπασε συνολικά 10 μετάλλια (4 χρυσά, 3 αργυρά και 3 χάλκινα μετάλλια)

Μπινιάρη Αντριάνα: 1η – 2η και 3η θέση
Ρόζου Ζωή: 1η και 3η θέση
Γαλανόπουλος Γιώργος: 1η και 3η θέση
Μόρογλου Μαρίνα: 1η θέση (στην κατηγορία Ται τσι) και 2η θέση (CLF)
Φλωρής Μανώλης: 2η θέση
Δερματά Μαρία: 4η & 6η θέση
Κουμανάκου Νικόλας: 4η και 6η θέση
Σαλιαγκοπούλου Νικολέτα: 5η θέση
Σιωράς Γιάννης/Μάριος: 5η θέση
Ματθαίου Έλλη: 6η θέση
Δερματάς Βασίλης: Μετάλλιο συμμετοχής
Καραγιάννης Θανάσης: Μετάλλιο συμμετοχής
Νταουλιάρης Μανώλης: Συμμετοχή
Κριτές: Μπελέσης Αθανάσιος, Πετροπούλου Λυδία και Μαρτζινεάν Πέτρος.
Γραμματειακή υποστήριξη: Δέδε Αντέλα

Η σχολή Άργους της κ.Κοκκινάκη Άννας, συμμετείχε με 4 αθλήτριες σε 7 κατηγορίες και 3 κριτές . Απέσπασε 2 χάλκινα μετάλλια και ένα μετάλλιο συμμετοχής

  1. Οικονόμου Νικολέτα  3η θέση
  2. Κόκκινοπούλου Παναγιώτα 3η
  3. Μίχου Δέσποινα μετάλλιο συμμετοχής
  4. Κιντή Διονύσια συμμετοχή

Κριτές: Ασημίνα Φλώρου, Λαμπάδα Δήμητρα

Η σχολή Αθηνών του κ.Παναγιωτάκη Δημήτρη, συμμετείχε με 5 αθλητές (σε 3 κατηγορίες). Απέσπασε 2 θέσεις (2 αργυρά μετάλλια στην κατηγορία Ται τσι).

Μυλωνά Βαρβάρα: 2η θέση στην κατηγορία Ται τσιΟμαδικό Ται τσι με τους: Μυλωνά Βαρβάρα, Πετρόπουλο Χρήστο, Γιαννακόπουλο Βαγγέλη και Παντελέων Νίκο την 2η θέση
Ζαρβαλιάς Θωμάς: συμμετοχή.

Επίσης πολλά συγχαρητήρια αξίζει η διοργάνωση για την άρτια και επιτυχημένη διοργάνωση του πρωταθλήματος και ιδιαίτερα στην τεχνική επιτροπή (κ.Λαμπάδα Θεόδωρο, κ.Κοκκινάκη Άννα από τις σχολές Choy Lee Fut, καθώς και τον πρόεδρο κ.Ελευθερίου Κυριάκο), καθώς οργάνωναν και επίλυαν άμεσα τα τυχόν προβλήματα που προέκυπταν, βοηθώντας έτσι να συγκαταλλεγεί το 19ο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Γου σου Κουνγκ φου ως ένα από τα καλύτερα πρωταθλήματα που έχουν διεξαχθεί.

Ραντεβού τον Μάιο με την διεξαγωγή της Α’ κατηγορίας.

 

 

Κινεζική Πρωτοχρονιά

Στις 16 Φεβρουαρίου θα κάνουν Πρωτοχρονιά οι Κινέζοι, καλωσορίζοντας έναν νέο ζώο στο σεληνιακό- ηλιακό κινέζικό σύστημά τους.
Όπως είναι γνωστό, το κινέζικο έτος διαφέρει από τα υπόλοιπα, καθώς αυτό βασίζεται στο σεληνιακό ημερολόγιό τους και συνήθως πέφτει μεταξύ 21 Ιανουαρίου και 20 Φεβρουαρίου.
Η κινέζικη αστρολογία αποτελείται από έναν κύκλο 12 χρόνων, όπου ο καθένας αντιπροσωπεύεται από ένα από τα δώδεκα ζώα.
Τα δώδεκα αυτά ζώα είναι ο αρουραίος, το βόδι, η τίγρης, το κουνέλι, ο δράκος, το φίδι, το άλογο, το πρόβατο, η μαϊμού, ο κόκορας, ο σκύλος και ο χοίρος.
Σύμφωνα με την κινέζικη παράδοση, τα 12 ζώδια αναπαρίστανται από 12 ζώα ή πλάσματα και αντιπροσωπεύουν 12 διαφορετικούς τύπους προσωπικότητας. Κατά παράδοση ο ζωδιακός κύκλος ξεκινάει με τον αρουραίο και τελειώνει με το γουρούνι ενώ υπάρχουν πολλοί θρύλοι για το πως προέκυψε αυτή η σειρά των ζωδίων.

Φέτος σειρά στο κινέζικο ημερολόγιο έχει ο σκύλος, και συγκεκριμένα ο χρόνος του «σκύλου της γης».

​Αυτή η χρονιά επαναλαμβάνεται κάθε 12 χρόνια και αυτά είναι τα τελευταία έτη που ήταν χρονιές του σκύλου. 1934, 1946, 1958, 1970, 1982, 1994, 2006.

Το Choy Lee Fut στο Athens Challenge

Στο ATHENS CHALLENGE σε ένα από τα μεγαλύτερα πρωταθλήματα πολεμικών τεχνών στην Ευρώπη, συμμετείχαν οι σχολές Choy Lee Fut Ναυπλίου και  Άργους, το Σάββατο 3 Φεβρουαρίου, στο ολυμπιακό στάδιο πάλης των Α. Λιοσίων.
Η ομάδα αποτελούταν από 18  αθλητές, λαμβάνοντας  μέρος σε 25 κατηγορίες και κατακτώντας  17 μετάλλια. Έξι αθλητές αγωνιστήκαν  σε κατηγορίες παραδοσιακών taolu  και 12 αθλητές σε κατηγορίες kick light στο αγώνισμα του Kick Boxing. Την ομάδα συνόδευσε ο δάσκαλος Λαμπάδας Θ. και η δασκάλα Κοκκινάκη Άννα

Οι αθλητές και οι διακρίσεις τους

Kungfu

Σκανδάλης Αργύρης
1η  θέση κοντά όπλα προχωρημένο επίπεδο -16 ετών
1η  θέση μακριά όπλα προχωρημένο επίπεδο -16 ετών
2η  θέση γυμνά χέρια προχωρημένο επίπεδο -16 ετών
Μπρούσαλη Αγγελική
2η  θέση γυμνά χέρια μεσαίο επίπεδο -13 ετών
Μπρούσαλης Παναγιώτης
2η  θέση γυμνά χέρια μεσαίο επίπεδο -13 ετών
Παπαγεωργοπούλου Μαρίνα
2η  θέση κοντά όπλα προχωρημένο επίπεδο +16 ετών
2η  θέση μακριά όπλα προχωρημένο επίπεδο +16 ετών
3η  θέση γυμνά χέρια προχωρημένο επίπεδο +16 ετών
Μίχου Δέσποινα  2η  θέση γυμνά χέρια αρχάριο  5-8
Γαμβρουλάς Γιώργος  2η  θέση κοντά όπλα – 13ετων

Kick Boxing

Λαμπάδας Κων/νος 3η  θέση kick light
Δεδεμπίλης Κων/νος 3η  θέση kick light
Τουρούτσικας Παναγιώτης 1 θέση kick light 5-8
Τουρούτσικα Χριστίνα 1η  θέση kick light 8-10
Παπαθανασίου Θοδωρής 1η  θέση kick light 5-8
Τσιούλος Μαρίνος  1η  θέση kick light 5-8
Μανασάκης Γιώργος  2η  θέσης kick light 5-8
Οικονόμου  Νικολέτα  2η  θέση kick light 5-8
Νικολίτσας Χρίστος
Λιόντου Ιωάννα
Κριτσιδήμας Παναγιώτης
Μητσόπουλος Παναγιώτης

Στη διαιτησία οι σχολές μας εκπροσωπήθηκαν από την Μαρία Λαμπάδα, τον Πανόπουλο Βαγγέλη και τον Μπελέση Θανάση.